Banyoda Mutfak Görmek

Hayatta en sevmediğim şey!

Çok yersiz kullanılıyor bu cümle sanki, insan ilk duyduğunda yadırgıyor. “Bu mu canım en sevmediğin şey?”

Ama bir an gerçekten en sevmediğin şey o, başka bir an başkası olabilir, olacaktır. Tıpkı “en sevdiğin yemek”, “en sevdiğin şarkı” sorulduğunda farklı zamanlarda farklı cevaplar verebiliyor olman gibi, en sevmediğin şey de değişkenlik gösterebilir. Ama çoğu insanda sevilmeyen şeyler bu kadar gün yüzünde olmaz, gülünür geçilir.

Bazen “gıcık” olarak bildiğiniz insanların, hayatta karşılarına çıkan yığınla küçük detayın, en sevmedikleri şey oluvermesi gibi bir problemleri olabilir gerçekten. Bunu yaşamayan kişi mantıklı bulmayacaktır, ancak o veya bu isimle tıp camiasınca da tanınan bu problemin en pratik anlatımı “banyoda mutfak görmek” olmalı bana kalırsa.

Tuvalette oturmuş, telefonunuzu yanınıza almadığınızı farketmişsiniz. Tabi ki siz de herkes gibi çevredeki deterjan, diş macunu, sabun kutularının üzerinde yazanları okumak isteyebilirsiniz. Ancak banyo temizliğinde kullanılan ürünlerin arasında “Mutfak” özellikli temizlik sıvısı görürseniz ne yaparsınız? Muhtemelen çoğunuzun hayatta en sevmediği şey olmaz, ama bazısı için öyle olur. Neden bir mutfak ürünü banyoda kullanılsın ki? Neden göz göre göre böyle bir hata yapılsın ki? Cif bunu bilmiyor mu? Üstüne banyo&mutfak yazamaz mıydı? Yazabilirken yazmadı!

Pratikte bu büyük ihtimalle çok bir şey değiştirmeyecektir. Banyo da gayet temiz olacaktır, ürünün de patlaması falan söz konusu olmaz, temizler gider işte. Ama gıcık bir arkadaşınız bunu yüzünüze vurabilir anlamsızca. Siz de “gıcık!” dersiniz.

İşte o “gıcık”, günde belki yüz kere, olmaması gerektiği şekilde olan, olması gerektiği şekilde olmayan şeylere gıcık oluyor, hem de elinde olmadan. Yanlış renkte konmuş bir kaldırım taşına, kapatılmayıp şişenin üstüne bırakılmış bir kapağa, para üstünü tam vermesi için kasiyere bozuk para önerdiğinde “hayır” cevabı almaya, boşaldığı halde dolaba geri konmuş bir yoğurt kabına, shift tuşu yerine caps lock’u açıp, harfe basıp, sonra tekrar caps lock’u kapatan birisini gördüğünde vs.

İnanın gıcık insanlar için hayat hiç kolay değil. Hayatı size zorlaştırmak da keyif verici değil. Sadece aymazlığa, tembelliğe, umursamazlığa, özensizliğe sizden daha fazla dikkat ediyorlar. Sevin onları.

Selim GERGİN

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir