BARIŞ MANÇO EVİ MODA 81300

Kadıköy denilince Moda, Moda denilince Barış Manço gelir akla. Kadıköy Belediyesi “Bir insan en son ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o zaman ölmüş sayılır.” diyen Barış Manço’nun yaşadığı evi yenileyerek bir müze ev haline dönüştürmüştür. 9 Haziran 2010’da ölümsüzlüğünü ilan eden ev, ziyaretçilerini bekliyor. O zaman hadi gelin birlikte ufak bir gezi yapalım.

Müzeye gitmek isteyenleri hoş bir sokak karşılıyor öncelikle. Sonra Barış Manço’nun 34 BM 777 plakalı otomobili göz kırpıyor size garajdan. İlerleyip köşkün bahçesinde yürürken garajdaki arabanın yanı sıra Manço’nun şarkı sözlerinden esinlenerek yapılan “Domates, Biber, Patlıcan” ve “Arkadaşım Eşek” heykelleri karşılıyor sizi. Dikkat çeken başka bir detay ise ana kapının kenarlarındaki mermer silmelerinde Barış Manço’nun vefat ettiği gece hayranlarının yazdığı sözler orijinal haliyle korunuyor.

Köşkün girişinde ufak bir antre, antrenin sağında salon, solunda ise yemek odası var. Salonda bestelerini yaptığı meşhur Steinway B210 kuyruklu piyanosunun başında Barış Manço heykeli misafirlerini “hoş geldiniz” diyerek karşılıyor. Yemek odasına girdiğinizde ise sizi etkileyecek bir detayla karşılaşıyorsunuz. Çünkü yemek masasının üzerinde Manço’nun 31 Ocak 1999’u 1 Şubat’a bağlayan gece, eve son gelişinde masanın köşesine bıraktığı ajandası, cep telefonu ve garajdaki arabasının anahtarı bulunuyor. Ve ajandaya bırakılan bir not var o geceye dair çocukları tarafından. Yemek odasını geride bırakıp ilerideki kıyafet odasına geçiyoruz sonra. Burada en dikkat çeken şey ise Manço’nun askere gitmeden önce kesmek zorunda kaldığı saçlarından bir tutamın yer alması. Evin birinci katına çıkmak için piyanonun tuşlarına basarcasına çıkıyorsunuz merdivenleri. Birinci katta Barış Manço’nun kullandığı diş fırçası ve tıraş takımının yer aldığı siyah seramiklerle dekore edilmiş ebeveyn banyosu yer alıyor. Antrenin solunda o döneme ait özel tasarımlarla döşeli bir yatak odası karşılıyor sizi. Buranın karşısında ise misafirler için kullanılan yatak odası bulunuyor. Bu odadaki mobilyalar ise Barış Manço’nun Lale Manço ile evlendikten sonra beraber aldıkları ilk antika eşyalardır.

İkinci kata çıkıldığında ise bu katın sadece çocuklara yani Doğukan ve Batıkan’a ayrılmış olduğunu görürsünüz. Bu katta aynı zamanda Manço’nun kişisel eşyalarının sergilendiği vitrinlerle karşılaşırsınız. Fotoğraflar, eşyalar, anılar arasında kaybolursunuz.

Girişten bir kat aşağıya inildiğinde sol kısımda Şövalye Odası yer almaktadır. Bu oda kiler olarak kullanılmış ve zamanla duvardaki sıvalar dökülerek orijinal kısımlar açığa çıkarılmıştır. Duvarları baltalar ve şövalye dönemine ait eşyalarla süslenen bu odada Barış Manço birçok beste ve tablo üretmiştir. Bu katta bulunan Yönetim Odası’nda ise Manço’nun tüm sanat hayatını kapsayan geniş bir arşiv bulunmaktadır.

Manço bahçeyi çok seviyor olmalı ki hem kış hem de yaz bahçesi var bu güzelim evin. Kış bahçesinde ziyaretçileri “Kurtalan Ekspres” grubu üyelerinin enstrümanları karşılıyor. İnstagrama güzel postlar atmak için ideal bir alan burası. İlerleyip yaz bahçesine çıktığınızda ise hoş bir ağaç altındaki masa sizleri bekliyor. Hem de plak şeklinde tasarlanmış masalar ve nota şeklindeki sandalyeler. Yani anlayacağınız müzik, evin ruhunu tamamen kaplamış durumda. Ayrıca bahçede, sanatçının birlikte müzik yaptığı gruplara ait orijinal duvar afişleri var.

Bu güzel mekanda Barışseverler özledikleri Barış Manço ile yeniden buluşurken, onu hiç tanımayanlar ise tanışma fırsatı bulacaklardır. Bir de unutmadan, odalarda sanatçının eşsiz sesi de gezinize eşlik ediyor olacak.

Hepinize “BARIŞ” dolu bir gezi diliyorum.

Merve TAHİR

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir